režissöör: Peter Berg
stsenaarium: Peter Berg,Matt Cook Joshua Zetumer
osades:
Mark Wahlberg (Tommy Saunders)
Michelle Monaghan (Carol Saunders)
John Goodman (Ed Davis)
J.K. Simmons (seersant Jeffrey Pugliese)
Kevin Bacon (eriagent Richard DesLauriers)
Alex Wolff (Dzhokhar Tsarnaev)
Themo Melikidze (Tamerlan Tsarnaev)
operaator: Tobias A. Schliessler, kunstnik: Tom Duffield, kostüümikunstnik: Virginia Johnson, montaaž: Gabriel Fleming & Colby Parker Jr, heliloojad: Trent Reznor & Atticus Ross. Produtsendid: Dorothy Aufiero, Dylan Clark, Stephen Levinson, Hutch Parker, Michael Radutzky, Scott Stuber & Mark Wahlberg.
133.min
Vastupidavus keset terrorit
Terrorirünnaku hollywoodilik ekraniseering näitab nii halba kui head, mida see õudus esile toob.
Patriootide päeval, 15. aprillil 2013 õhkasid terroristidest vennad Bostoni maratonitrassil kodus valmistatud pommid, mille tagajärjel kaotas elu kolm ning sai vigastada 264 inimest. Režissööri Peter Berg, kelle eelmine teos “Deepwater Horizoni katastroof” (2016) oli 2010. aasta naftaplatvormi õnnetuse dramatiseering, toob ekraanile teise ameeriklaste jaoks värske ja valusa sündmuse. Film jälgib nii Bostoni maratonil toimunut kui sellele järgnenut.
Lihtsad kangelased
Katastroofifilmile kohaselt leidub “Patriootide päevas” palju erinevaid liine ja tegelaskujusid. Esimese veerandtunni jooksul tutvustatakse mitut karakterit, kelle funktsioon saab selgeks alles lõpus. Lugu teadmata on neid huvitav jälgida. Peategelaseks on politseiseersant Tommy Saunders (Mark Wahlberg). Mehele on see kolmas koostöö režissöör Peter Bergiga päriselul põhinenud filmide “Deepwater Horizoni katastroof” ja “Ainus ellujäänu” järel. Suur osa tegevusest on edasi antud tema silmade läbi, ent kohati vaadatakse toimuvat ka teiste (sealhulgas vendadest terroristide) seisukohalt.
Värskelt on meeles rünnakud Pariisis, Büsselis ja Nice’is ja seda häirivam Bostonis toimunu dramatiseeringut suurel ekraanil vaadata. Pommiplahvatus ja sellele järgnev pole sobiv nõrganärvilistele, kuna asetab vaataja toimuva keskele ega väldi ebameeldivaid detaile. See on ühtlasi ka filmi kõige oskuslikumalt konstrueeritud osa, mis illustreerib tabavalt selliste hetkede kaost. Režissöör Berg paneb turvakaamerate ja nutitelefonite materjali kasutades meid osavalt sündmuste keskele ning lahendab lõigu dokumentalistlikus võtmes.

Courtesy of Lionsgate
Eri žanrite segu.
Film algab realistliku katastroofifilmina, ent edasine laveerib elulise ja hollywoodiliku, krimidraama ja märulifilmi vahel, millesse on lisatud huumoritki. Žanr ja tonaalsus vaheldub stseenist stseeni. Üks terroristidest on kujutatud marihuaanat tarbiva üliõpilasena. See võiks mõjuda värskelt, ent tundub teostuselt sobivam pigem narkokomöödiasse. Politsei ja sõjaväe tegevust vaadeldakse aga Michael Bay (“Transformerid”) laadses fetišismi-märulifilmi stiilis, mis ei haaku reaalse looga.
Film toimib, ent teostuslikud komistused ei lase materjalil täit potentsiaali saavutada. Sellest on kahju, sest “Patriootide päeva” lugu on kaasahaarav ja kohati uskumatu. Kõrgema klassi lavastajad nagu David Fincher (“Zodiac”) või Paul Greengrass (“Kapten Phillips”) oleks sama materjaliga imesid korda saatnud. Peter Berg, kes on pigem tuntud meelelahutuslike filmidega nagu “Lahingulaev”ning “Hancock”, tunneb ennast mugavamalt märulistseene kui inimlikku draamat lavastades.
Filmi inspireerivat teemat, mida on hiljem intervjuudes rõhutatud, esitatakse narratiivis üsna kohmakalt ning plakatlikult. Peategelaseks tõuseb kokkuhoidev Bostoni linn oma ametnike, politseinike ja linnakodanikega. Loo kangelasteks on ellujääjad, kes ei lase juhtunul oma saatust mõjutada. Oli neid, kes kaotasid Bostoni rünnakus jala või käe, ent suutsid sellegipoolest eluga edasi minna ja uue sihi leida. Optimism inspireerib ja näitab, et inimese vaim on tõepoolest tugev.
Arvustus ilmus nädalavahetuse Äripäevas 13. jaanuar 2017
Hinne: 6/10
IMDB Rotten Tomatoes

Courtesy of Lionsgate
Lisa kommentaar