režissöör:Ben Affleck Dennis Lehane
stsenaarium: Ben Affleck Dennis Lehane
osades:
Ben Affleck (Joe Coughlin)
Elle Fanning (Loretta Figgis)
Remo Girone (Maso Pescatore)
Brendan Gleeson (Thomas Coughlin)
Robert Glenister (Albert White)
Matthew Maher (RD Pruitt)
Sienna Miller (Emma Gould)
Zoe Saldana (Graciela)
Chris Cooper (Chief Figgis)
operaator: Robert Richardson, kunstnik: Jess Gonchor, kostüümikunstnik: Jacqueline West, motnaaž: William Goldenberg, helilooja: Harry Gregson-Williams. Produtsendid: Leonardo DiCaprio, Jennifer Todd & Jennifer Davisson Killoran.
129.min
Võimuvõitlus Bostoni allilmas.
Ben Afflecki gangsteridraamas on palju värsket, ent hägune fookus ja kiirustamine ei lase materjalil täit potentsiaali saavutada.
2012. aastal parima filmi Oscari võitnud “Argo” lavastaja Ben Affleck toob publiku ette oma neljanda lavastajatöö – krimidraama Ameerika kuiva seaduse ajast. Lugu ise pärineb Bostonist pärit kirjaniku Dennis Lehane’i sulest ja rullub lahti 1920ndate Bostonis.
Joe Coughlin (Ben Affleck) on otsustanud maailmasõjast naasnuna lindpriiks hakata ning tal oma väike röövlikamp. Seni on ta suutnud vältida nii teiste gangsterite käpa alla sattumist kui ka politseile vahelejäämist.
Tema isa on politseikomissar (Brendan Gleeson) ning armuke (Sienna Miller) mõjuka Iiri gangsteribossi Albert White’i (Robert Glenister) tüdruk. Peagi leiavad aga aset sündmused, mis sunnivad mehe oma veendumusi muutma.Ta asub tööle Alberti rivaali, Itaalia maffiapealiku Maso Pescatore (Remo Girone) heaks. Mehe ülesandeks saab võtta kontrolli alla ebaseaduslik rummiäri Tampas, Floridas.

Courtesy of Warner bros.
Värsked klišeed
Lugusid Ameerika kuiva seaduse ajal tegutsenud gangsteritest on aastakümneid jutustatud. Hetkest, kui näitleja James Cagney tegelaskuju filmis “Rahva vaenlane” (1931) vihahoos oma tüdruksõbrale greibi näkku virutab, polnud krimifilmid enam endised ning Warner Brothersi stuudio toodang kujundas paljuski žanri ikonograafia, mida näeme siiani. Ben Affleck ei suuda ega üritagi stampe vältida, ent toob värskust just toimumispaiga – päikeselise Tampaga, mis eristub tüüpilistest Chicago ja New Yorgi gangsterilugudest. Samuti ei meenu palju filme, kus peategelased peavad sõda Ku Klux Klani liikmetega.
Afflecki lavastatud filmide suurimaks vooruseks on alati olnud karakterid. Ka “Öö seaduses” on nad loo kõige huvitavams osa. Iirlased, itaallased, mustanahalised, kuubalased ja klanniliikmed esindavad läbilõiget maailmasõdade-vahelisest Ameerikast. Zoe Saldana ja Sienna Milleri kehastatud armukesed ei ole piisavalt välja arendatud, kuid mitmed teised karakterid on tänu headele näitlejatele vägagi mõjuvad. Näiteks on meeldejäävad äraostmatu politseinik (Chris Cooper), kes alkoholi salakaubaveo koha pealt silma kinni pigistab, tema usukuulutajast tütar (Elle Fanning) ja Ku Klux Klani kuuluv õepoeg (Matthew Maher).
Nõrgemaks lüliks osutub hoopis Ben Affleck ise, kes on teiste lavastajate käe all viimasel ajal väga häid rolle teinud. Enda lavastamisel jääb ta aga jänni. Joe tegelaskuju mõjub nii käsikirja kui ka näitleja mängu tõttu ebamääraselt.

Courtesy of Warner bros.
Fookuseta tervik
Tekib tunne, et filmist on palju välja lõigatud. “Öö seaduse” raamat on 400-leheküljeline saaga, mille tegevus kestab aastaid. Krimieeposed nagu “Ristiisa” (1972), “Ükskord Ameerikas” (1984) või “Omad poisid” (1990) nõuavad loo jutustamiseks aega ning kestavad kolm-neli tundi. Affleck on silmanähtavalt hädas raamatu kahe tunni sisse mahutamisega. Film kiirustab ühest stseenist teise ning keskendub pigem loo edasiandmisele kui tegelaste sisemaailmas toimuvale. Nagu äsja linastunud “Ameerika pastoraal”, nõuaks ka “Öö seadus” poole pikemat filmi või pigem telesarja.
Gangsterifilmid on aastakümneid olnud American Dreami peegeldus ning kuigi “Öö seaduse” algmaterjalis on palju head, pole selle suurele ekraanile toomine eriti õnnestunud. Linateose hetked on tugevamad kui tervik.
Arvustus ilmus nädalavahetuse Äripäevas 20. jaanuar 2017
Hinne: 5/10
IMDB Rotten Tomatoes
arvustus: Mark Kermode
Courtesy of Warner bros.
Lisa kommentaar